Гарна традиція: Святий Миколай знову роздавав подарунки

У 2009 році святий Миколай прийшов до нас у гості, наче справжній Дід Мороз — з тріскучими морозами та сніговими-розсипами. Тому Маєток цього легендарного святого у селі Пістині здавався казково-загадковим і був навдивовижу привабливим. Охороняли Маєток різноманітні казкові персонажі, зроблені з дерева майстрами-умільцями. А ще на кожного хлопчика і дівчинку гостинно чекали станції «Казкова», «У Лисички, у сестрички», «У їжачка», «У зайчиків», «У білочки», «У рукавички» та інші, де казкові герої вручали такі бажані для кожного подарунки з ласощами.

Неподалік було облаштоване місце і для вогнища, навколо якого стояли крісла різних чеснот: мудрості, справедливості, сміливості, поміркованості, покірності, щедрості, чесності, любові до ближнього, терпеливості, старанності, працелюбності.

Працівники НПП «Гуцульщина» спорудили гарні майданчики, де відбувались конкурси, змагання, різні культурно-розважальні заходи. Діти декламували вірші, співали пісні, за що знову отримували подарунки. Багато веселощів і сміху було довкола височенного, акуратно обтесаного стовпа з вивішеними на самому вершечку сюрпризами. Довго нікому не вдавалося їх зняти, та все ж знайшлося кілька юнаків, які добралися до самої верхівки і таки отримали бажаний приз. Але найзаповітнішою мрією усіх у цей день було бажання поспілкуватися з самим святим Миколаєм у його Маєтку, спорудженому з дерева в оригінальному гуцульському стилі. До свята тут було оновлено робочий кабінет та світлицю Чудотворця, кімнату-музей новорічно-різдвяної іграшки. Чимало іграшкових зимових персонажів виготовили в різних країнах світу і надіслали у Маєток у подарунок. У майстер-класі всі бажаючі могли власними руками зробити іграшку зі спеціальних заготовок.

У кімнаті-музеї природи в тдні розмістилася виставка новорічно-різдвяних композицій, які виготовили учні шкіл Косівщини з метою пропаганди та збереження хвойних молодих дерев, які нещадно вирубують в останні дні грудня.

Головні дійства свята Миколая відбувалися на новій красивій, спеціально спорудженій сцені, її освятили о. Іван Близнюк, о. Василь Дяків та о. Степан Козак. Вони також привітали всіх гостей зі святом. Після цього розпочалося чудове театралізоване дійство, яке супроводжували мелодії трембіт і рогів з гірської Річки. Підготували концерт вихованці Яблунівського центру дитячої творчості (керівник Г. Гандзій) та Пістинської ЗОШ І-ІІІ ступенів (керівник Н. Якимишин). На сцені кружляли зірочки, ангелики, була величезна книга добрих справ дітвори та різні казкові герої. Зашкодити святу намагались маленькі Антипки, однак їх прогали зі сцени ангелята. Високу виконавську майстерність продемонстрували і учасники художньої самодіяльності з Хімчинської, Шешорської, Косівської №2, Річківської, Трацької та інших загальноосвітніх шкіл району, гості з різних куточків України. Вони співали, танцювали, виконували літературно-мистецькі композиції, показували театральні сценки.

У розпал свята косівські пластуни принесли на центральну сцену Віфлеємський вогонь, від якого загорілися свічечки в руках ангеликів, а потім — і в решти присутніх. З цим благодатним вогнем зі Святої землі всі попрямували до центральної ялинки. Молодий козак оголосив Указ Президента України В. Ющенка про запалення новорічної ялинки. На радість усім вона спалахнула різнобарвною святковою ілюмінацією. Вогонь занесли також у Маєток Святого Миколая, де він горітиме аж до Йорданських свят, а до того часу кожен бажаючий може запалити від нього свічку і насолоджуватися святим вогнем у себе вдома, бо він є помічним.

На улюблене свято дітвори прибув начальник Державної служби заповідної справи Міністерства охорони навколишнього природного середовища Петро Гриник, який нагородив грамотами кількох працівників Парку. Саме в цей урочистий миколаївський день Петро Іванович відзначив, що у нього особисто викликає щире захоплення ентузіазм усіх працівників НПП «Гуцульщина», особливо директора Василя Пророчука та його заступника, начальника відділу рекреації та екологічної освіти Анастасії Костюк у впровадженні такого громіздкого і актуального проекту як «Туристичний комплекс «Маєток Святого Миколая».

— Заслугою усього колективу є те, що відзначення свята Миколи Чудотворця уже стало доброю традицією і помітною подією в культурно-мистецькому житті краю, — наголосив він. — Ми у Держкомітеті націлюємо, щоб кожний парк і заповідник України мав приблизно таке ж своє традиційне свято, щоб не тільки дбав про збереження рослинного і тваринного світу, а на звичаях і традиціях народних свят виховував дітей в національно-патріотичному дусі, не забуваючи і про прищеплення справжньої любові до рідної землі і країни, її природних багатств.

Цей проект втілює у життя колектив НПП «Гуцульщина» у співпраці з багатьма державними та громадськими організаціями.

19 грудня у Маєтку Святого Миколая побувало майже чотири тисячі відвідувачів. Спеціально до свята працівники Парку, як і кожного року, випекли «миколайчики» та зварили ароматний малиновий чай, яким упродовж дня безкоштовно зігрівали малечу. Під вечір свій авторський концерт поставив співак з Косова Степан Білик. Різноманітні масові заходи в Маєтку Святого Миколая тривали до Йорданських свят, коли на Гуцульщину найбільше приїжджає гостей зі всієї України.

В останні роки під егідою «Маєтку Святого Миколая» ведеться активна редакційно-видавнича діяльність. Кожного року виходить у світ 2-3 пам’ятні подарункові календарики, випущено кольоровий буклет «Маєток Святого Миколая», разом з райдержадміністацією та НПП «Гуцульщина» у 2008 році видано книгу «Ой, хто, хто Милолая любить» з дитячими творами, надісланими у Маєток Святого Миколая. У 2009 році в межах виконання спільного Проекту Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні та Глобального Екологічного фонду «Зміцнення управління та фінансової стійкості національної системи природоохоронних територій в Україні» НПП «Гуцульщина» і Маєток Святого Миколая випустили у світ книгу «Маєток Святого Миколая».

Свята закінчуються, а життя у Маєтку Святого Миколая продовжується. Сюди знову і знову приходять діти і дорослі з добром, миром, світлими й чистими думками, з бажанням очистити свою душу, вдихнути на повні груди цілющого гірського повітря і напитися чистої джерельної води.

Михайло Долішній
Газета «Гуцульський край»

Share

Назад

Святкування свята Миколая, 2008 рік

Вперед

Святий Миколай про всіх пам’ятає

  1. Юрчик І Владик

    Доброго дня Св”ятий Миколаю.Мене звати Юрчик мені буде 8 років навчаюся в 2 класі.Маю братика Владика якому буде 2рочки.Я з бабусею ходжу до церкви там я чемно слухаю священника.Вечіром як лягаю спати молюся з бабусею.Святий Миколаю попроси в Боженьки здоровя для моєі родини і для бабусеноі подружки тьоті Іри і для дядька Богдана.Миколайчику принеси мені самакат і скейборд а для братика машинку на пульті і два подаруночки з цукерками.Моя адреса Івано Франківська обл. Калуський р-н с.Завадка вул. Івана Франка д.70 Лаврику Юрію Мар”яновичу

  2. Юрчик І Владик

    Доброго дня Св”ятий Миколаю.Мене звати Юрчик мені буде 8 років навчаюся в 2 класі.Маю братика Владика якому буде 2рочки.Я з бабусею ходжу до церкви там я чемно слухаю священника.Вечіром як лягаю спати молюся з бабусею.Святий Миколаю попроси в Боженьки здоровя для моєі родини і для бабусеноі подружки тьоті Іри і для дядька Богдана.Миколайчику принеси мені самакат і скейборд а для братика машинку на пульті і два подаруночки з цукерками.Моя адреса Івано Франківська обл. Калуський р-н с.Завадка вул. Івана Франка д.70 Лаврику Юрію Мар”яновичу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

© 2010—2023 НПП «Гуцульщина» & Розробка сайту — «КосівАрт»