Кожного року, за доброю українською традицією, всі християни відзначають найулюбленіше свято малечі – день святого Миколая Чудотворця. За легендами і переказами, в ніч з 18 на 19 грудня Миколай сходить з небес, щоб подарувати кожній оселі відчуття милосердя, доброти та радості, а чемним дітям – омріяні дарунки. Так дідусь (як часто називають його діти) творить справжнє чудо, з якого і розпочинаються новорічно-різдвяні свята.

На Косівщині зимові святкування розпочали з фестивалю «Новорічно-різдвяна іграшка», який уперше провели у садибі-маєтку святого Миколая, що на території НПП «Гуцульщина», у селі Пістині. Тут вже вдруге готуються до такого масштабного свята, та цьогоріч організатори заходу (працівники Парку, РДА, відділів освіти і культури, інституту, депутати, спонсори, меценати та інші) докладали чимало зусиль, щоб зробити миколаївські святкування значно цікавішими, ніж торік, і вже наступного року успішно перейменувати фестиваль з районного  на всеукраїнський.

Вірять у це й очільники обласної і районної влади, бо вважають, що для косівського краю це вдалий крок до  відновлення і збереження українських традицій, звичаїв та обрядів, створення привабливого куточка для туристів і гостей, навіть з-за кордону. Але найголовнішим є те, що цей проект — садиба-маєток св.Миколая – має всі шанси стати другим карпатським «Артеком», де зможуть протягом року відпочивати та оздоровлюватися діти зі всієї України.

У день св.Миколая вже з самісінького ранку сюди почали з’їжджатися жителі та гості району, серед яких найбільше було, звичайно що, дітвори. Разом із батьками, вчителями, вихователями вони зацікавлено спостерігали за дійствами, які відбувалися на території садиби – зі сцени лунали новорічні мелодії, з боку ігрових майданчиків і гойдалок – радісний сміх, із казкових станцій — читання віршів і щирі задоволення від отриманих подарунків. Крім цього, учні навчальних закладів району мали можливість позмагатися у конкурсах за кращу виготовлену новорічно-різдвяну іграшку та малюнок, взяти участь у вокальному, танцювальному, інструментальному конкурсах аматорських виконавців і колективів, зустріти Миколая й побувати у його казковому будиночку.

Для відкриття першого районного фестивалю «Новорічно-різдвяної іграшки» юні ведучі запросили на сцену всечесних отців, які поблагословили присутніх на успішне проведення свята і побажали всім миру, злагоди та Божого благословення, а також голову ОДА М.В.Вишиванюка, голову РДА Я.І.Шинкарука, голову районної ради А.І.Клуба та директора НПП «Гуцульщина» В.В.Пророчука. До жителів району та гостей краю з вітальними словами та побажаннями звернувся голова обласної державної адміністрації М.В.Вишиванюк.

За дорученням Президента України, Михайло Васильович завітав на Косівщину з приємними новинами, в яких йшлося про взяття маєтку св.Миколая під державну опіку, а також з чудовими подарунками – проектом встановлення спортивного майданчика на території садиби і пакунками цукерок для всіх діточок, які приїхали на це свято.

«Цей казковий будиночок щодня з відчиненими дверима радісно зустрічатиме діточок, де кожен зможе поспілкуватися з Миколаєм, розповісти йому про свої проблеми, отримати подарунок, — звернувся до присутніх Ярослав Іванович Шинкарук. —  Завдяки підтримці Президента, обласній і районній владі робитимемо все для того, щоб маєток не лише процвітав, а й розбудовувався. Для цього плануємо спорудити дитячий театр, навчально-оздоровчий комплекс з плавальними басейнами та кінноспортивною базою, малу залізничну дорогу із казковими станціями, музеї тощо. Тож сподіваємося, що наступного року ми дещо вже зможемо втілити у життя», — повідомив голова райдержадміністрації. Повірили в це і всі учасники дійства.

У супроводі маленьких ангелят до глядачів вийшов і Миколай. Найбільше йому зраділи наймолодші хлопчики та дівчатка, які навіть повилізали на лавиці, щоб побачити справжнього винуватця свята. Разом із косівськими пластунами Миколай передав святковій громаді віфлеємський вогонь, який своїм теплом зігріватиме кожну українську родину.

У цей визначний  день о.Роман, о.Іван та о.Ігор освятили капличку святого Миколая Чудотворця, куди віднині можна прийти помолитися і попросити благополуччя своїм сім’ям і родинам. Адже св.Миколай умів творити дива, добром зцілював душі, а добрими вчинками вказував на правильну дорогу.

А яке ж свято на Косівщині проводять без ярмарку? На цьому фестивалі кожен охочий міг поласувати смачними домашніми гостинцями, виготовленими з сиру, борошна, меду, купити на згадку дерев’яний чи глиняний сувенір, але найголовнішим зі всіх атрибутів, звичайно, була новорічно-різдвяна іграшка, якій і присвятили захід. З давніх-давен є гарна традиція щороку вішати на новорічну красуню нову іграшку, як знак злагоди та благополуччя. Серед усіх побачених новорічних прикрас найцікавішим було, мабуть, те, що іграшки, які продавали у виставкових будиночках, вражали своєю оригінальністю і стилізованістю – їх виготовляли, для прикладу, не лише з макаронних виробів, у формі ялинок, кульок, пофарбованих срібними та золотистими фарбами, а й з різнокольорового мила у формі тістечок, тортиків і мармеладу.

І кожна іграшка була кращою за іншу, бо відчувалося, що їх виготовляли і з душею, і зі смаком.

Фестиваль «Новорічно-різдвяної іграшки» став гарним початком святкування прийдешніх новорічних і різдвяних свят. Його відлуння ще довго триватиме поміж пістинчан, жителів і гостей району, нагадуючи про те, що святий Миколай завжди поруч – був, є і буде.

Мирослава ДОЛИНЧУК.
Фото автора.

Share