Вже доброю традицією став зимовий відпочинок дітей зі східних областей України на Косівщині. Так, цьогоріч, у період з 3 до 8 січня, двадцятеро дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які є вихованцями дитячого будинку змішаного типу для дітей дошкільного та шкільного віку «Центр опіки» (м. Маріуполь Донецької області), на запрошення голови райдержадміністрації Я.І.Шинкарука гостювали у нашому багатому на народні традиції, звичаї та обряди краї.

Дорога на Прикарпаття була тривалою і виснажливою. Дітям довелось подолати сотні кілометрів, щоб по-справжньому відчути ні з чим незрівнянний дух величних Різдвяних свят на Гуцульщині. Вони їхали сюди у передчутті чогось казкового, незвіданого та манливого, і сподівання не виявились марними.

Гостей зустрічали щиросердечно. Учні Стопчатівської ЗОШ І-ІІІ ст. підготували своїм одноліткам із Донецької області по-домашньому теплий прийом, а перший заступник голови РДА І.Ф.Грималюк і заступник голови РДА В.Я.Совіздранюк привітали дітей та їхніх керівників у серці Гуцульщини – величного краю древньої, невмирущої культури волелюбних людей, які прославили себе і славлять Україну своєю мистецькою неповторністю.

Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, — особлива категорія дітей. Тому, щоб подарувати дітям неперевершене відчуття родинного затишку й тепла, батьківської любові та опіки, їх, на час перебування на Косівщині, поселили у сім’ях с. Стопчатова, с-ща Яблунова,       с. Лючі, с. Нижнього Березова, які, не роздумуючи, погодились прийняти дітей у свої оселі.

Програма перебування донеччан у нашому районі була досить насиченою. Вже 4 січня  діти побували у найбільшому серед гуцульських сіл Космачі, де їх гостинно вітали у Космацькій ЗОШ І-ІІІ ст., запропонувавши відвідати майстер-класи з писанкарства та плетіння різдвяної іграшки «Павук». Вони також відвідали і музей Довбуша – хату-музей приватної колекції М.І.Юсипчука-Дідишина. Скуштували неповторні гуцульські страви у садибі «Царина», де дітям навіть влаштували незабутню фотосесію у старовинному гуцульському вбранні. Цього ж дня гості нашого краю поїхали до Шешорів помилуватись місцевою візитівкою села – Шешорськими водоспадами та Церквою Святої Варвари.

5 січня дітям назавжди запам’ятається екскурсійною поїздкою «Карпатським золотим кільцем», адже відвідини музею «Писанка» у м. Коломиї, прогулянка підвісним мостом «Пробій», Яремчанський сувенірний базар, підйом у гори канатно-крісельною дорогою у Ворохті, музей гуцульського побуту, етнографії та музичних інструментів Романа Кумлика у селищі Верховині якнайкраще розкрили колорит, велич і багатство Івано-Франківщини.

Наступного дня, на Святий Вечір, працівники НПП «Гуцульщина» провели для дітей екскурсію садибою Святого Миколая, влаштували катання на бричках, а сам Святий Миколай не оминув увагою жодну дитину, подарувавши їм пакунки із солодощами. Цього ж дня діти побували і в заповіднику диких звірів «Палецький ліс».

7 січня 2012 року, Різдво Христове, діти та їхні керівники святкували у родинному колі, ходили до церкви, колядували…

У день від’їзду дітей на Донеччину у Косівській райдержадміністрації було гамірно. Вихованці районного центру дитячої творчості порадували присутніх різдвяною ляльковою виставою «Вертеп»; голови Яблунівської селищної, Стопчатівської, Лючанської, Нижньоберезівської сільських рад —З.Ю.Томащук, М.П.Скригунець, В.В.Коломийчук, М.М.Іванків і заступник голови РДА В.Я.Совіздранюк вручили донеччанам подарунки на довгу і незабутню пам’ять про Гуцульщину та її гостинних жителів.

Звичайно, організувати таке зимове свято для тих, хто цього так потребує, вдалось завдяки злагодженій співпраці сектору у справах сім’ї, молоді та спорту РДА (М.Д.Мельничук), служби у справах дітей РДА (О.Я.Буратинська), районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (М.В.Пітеляк) і відділу освіти РДА (В.Я.Козьменчук).

Від імені дітей та їх керівників хотілось би висловити слова щирої вдячності головам Яблунівської селищної, Стопчатівської, Лючанської, Нижньоберезівської сільських рад — З.Ю.Томащуку, М.П.Скригунець, В.В.Коломийчуку, М.М.Іванківу; родинам І.В.Стефанка, Г.М.Боєчко, М.Д.Менюк, В.П.Добровольського, Н.В.Рощіної із с. Стопчатова; Ю.В.Марчука, І.В.Івасюка, О.В.Веклюк, У.В.Шеремети, О.Г.Волощук із с-ща Яблунова; В.М.Федорака, В.М.Климовича, І.П.Капака, М.Д.Кіфора із с. Лючі; М.Я.Арсенич, Г.М.Геник, Д.С.Мілевської, І.Б.Семина із с. Нижнього Березова; власнику приватної садиби «Царина» с. Космача В.А.Драчуку, власниці кафе «Фільварок» с. Стопчатова Н.В.Макарчук, приватному підприємцю із с. Буківця М.М.Данилюку, директору Яблунівського центру дитячої творчості Г.М.Ганзій, директору НПП «Гуцульщина» В.В.Пророчуку, керівнику гуртів Косівської філії ОДЦТКУМ Ю.М.Ласитчуку, дирекціям Стопчатівської та Космацької ЗОШ І-ІІІ ст. (В.В.Романюк та Ю.Д.Семчук), директору Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім. Йосафата Кобринського Я.Ю.Ткачук, директору Косівського районного центру дитячої творчості М.В.Соколюку, управляючому приватною садиною «Медвежа» Ю.В.Марчуку.

Яскравим прикладом того, що гостям із Маріуполя у нас сподобалось, були заплакані дитячі обличчя у вікнах поїзда, що неодмінно, сподіваємось, відвезе їх у щасливе безхмарне майбутнє. Бо вони цього заслуговують…

Олександра ШИНДРО,
головний спеціаліст сектору у справах сім’ї, молоді та спорту РДА.

Share